Moje książki

„Nowy Jork. Miasto marzycieli” (wyd. LUNA)

Książka opowiada o losach i przepisach na życie różnych nowojorczyków – tych znanych i wpływowych, jak Helena Rubinstein, Estée Lauder, Ralph Lauren, Calvin Klein, Tommy Hilfiger,  Barbara Piasecka-Johnson, Diane von Fürstenberg, Donald Trump, Al Capone, a także tych żyjących w cieniu, ale fascynująco – bezdomnych, przestępców, portierów, imigrantów pracujących na swoje utrzymanie. Książka opisuje ich codzienność, podejście do życia, pracy i miłości, styl ubierania się i sposoby na szczęście.

Kup TUTAJ

„Americana. To co najlepsze w USA” (wyd. LUNA)

„Americana” jest połączeniem reportażu i osobistego przewodnika po USA, który jest czymś więcej niż listą miejsc i atrakcji turystycznych. Mieszkając w Ameryce i podróżując po niej, Magda Żelazowska poszukuje przede wszystkim niepowtarzalnego nastroju. Podgląda, jak mieszkają ludzie, co robią, noszą i jedzą. Słucha dźwięków lokalnej muzyki, zbiera miejscowe przysłowia, szpera w sklepach, a czasem w śmieciach. Prowadzi prywatny rejestr uroków, ciekawostek i osobliwości, które są jak łatki amerykańskiego patchworku.

Kup TUTAJ

„Nowy Jork. Opowieści o mieście” (wyd. LUNA)

Nowy Jork. Opowieści o mieście to zapis codziennego życia w jednej z najbardziej ekscytujących metropolii świata.

Nowy Jork jest miastem, które od początku swojego istnienia przyciąga odważnych, zdeterminowanych i nietuzinkowych ludzi. Ci, którzy mieli odwagę tu przyjechać i zacząć nowe życie, stworzyli miejsce absolutnie wyjątkowe, od wieków poruszające masową wyobraźnię. Oprócz przeprowadzki i stopniowego zatapiania się autorki w fascynującą, a czasem zaskakującą codzienność Wielkiego Jabłka książka opisuje nowojorczyków, ich mentalność i mieszkania, najciekawsze fakty z historii metropolii, najpiękniejsze budynki, w tym legendarne drapacze chmur. Przedstawia też najbardziej spektakularne oraz inspirujące nowojorskie kariery i kobiece życiorysy. Pokazuje najsłynniejsze sklepy na Manhattanie, smaki prosto z ulic, uroki różnych pór roku, ale także to, co drażni oraz uwiera w mieście marzeń.

Nowy Jork. Opowieści o mieście przypomina nastrojowy spacer z autorką, która, zauroczona miastem, snuje o nim urokliwe opowieści.

Kup TUTAJ

Recenzje „Nowego Jorku. Opowieści o mieście”

O Nowym Jorku nakręcono setki filmów, napisano tysiące książek, opublikowano dziesiątki tysięcy artykułów. Niemal wszystko, co było tam do odkrycia zostało już odkryte. Na Nowy Jork można jednak spojrzeć w oryginalny, intrygujący i niecodzienny sposób – tak jak zrobiła to Magdalena Żelazowska w napisanej z polotem i lekkością książce „Nowy Jork: Opowieści o mieście”. Choć sam byłem w Nowym Jorku dziesiątki razy, dzięki jej lekturze na nowo odkryłem to niezwykłe miasto. 

Marek Wałkuski, dziennikarz radiowej Trójki, wieloletni korespondent Polskiego Radia w USA

Nowy Jork. Opowieści o mieście” to nie tylko niespotykane połączenie osobistej historii autorki, która wprowadza nas w klimat miasta, ale też przewodnik po współczesnym Nowym Jorku z licznymi nowojorskimi faktami i ciekawostkami. To szalenie wciągająca lektura, ze smaczkami – drogowskazami co do miejsc ulubionych przez mieszkańców miasta. 

Magdalena Muszyńska-Chafitz, autorka bloga Little Town Shoes, licencjonowana przewodniczka po Nowym Jorku

Nowy Jork oczami Żelazowskiej jest trochę jak szklana kula śnieżna, ale taka którą potrząsam i za każdym razem pośród wirujących płatków widzę inną historię, inne miasto, innego człowieka. Dzięki swojemu perfekcjonizmowi, szczegółowym opisom i prywatnym wyznaniom, Magda potrafi nie tylko zabrać czytelnika na ulice Nowego Jorku, ale i go tam zatrzymać. Ja zamykam oczy i znów tam jestem. Dzięki Magda!

Ilona Raczyńska, Wirtualna Polska 

Lojalnie ostrzegam: gdy zaczniesz czytać tę książkę – wciągnie cię bez reszty! To fascynująca i bardzo osobista opowieść o jednym z najbardziej niezwykłych miast świata. Nowy Jork wciąż urzeka, choć tyle razy opisano i sfilmowano. Magda opisuje go z humorem i uczuciem, prowadząc nas przez zaułki, rozmawiając z ludźmi, i odkrywając historie z przeszłości. Uwaga: lektura na własną odpowiedzialność, bo ryzykujesz, iż pod koniec książki kupisz bilet do Stanów i wyruszysz zobaczyć to wszystko na własne oczy!

Anna Olej-Kobus, autorka licznych książek podróżniczych oraz bloga AfrykAnka

Jeśli jeszcze nie byliście w Nowym Jorku, po lekturze tej książki rzucicie się kupować bilety. Jeśli już kiedyś mieliście szansę to miasto odwiedzić, natychmiast zapragniecie tam wrócić. A jeśli tu mieszkacie… Wtedy uświadomicie sobie, jak wielkie macie szczęście.

Maja Klemp, autorka bloga milosna-globalizacja.pl 

Z książką  „Nowy Jork. Historie o mieście” jest jak z raspberry kiss w Molly’s Cupcakes. Jak już posmakujesz, to nie możesz przestać. Pozwala poczuć klimat tego miasta, sprzedaje wiele smaczków. I jak wspomniana babeczka – zostawia niedosyt! Pozycji książkowych o Wielkim Jabłku jest mnóstwo, ale ta jest moim faworytem. A jako była nowojorczanka wiem, co mówię.

Mariola Cyra, redaktor zarządzająca portalu Polki na Obczyźnie


„Rzuć to i jedź, czyli Polki na krańcach świata”  (wyd. National Geographic)

Dziesięć kobiet. Dziesięć stron świata. Dziesięć niesamowitych historii, które wydarzyły się naprawdę.
Oto prawdziwe historie Polek, które odważyły się żyć inaczej. Wyjechały. Spakowały najważniejsze rzeczy, a resztę sprzedały, rozdały lub po prostu zostawiły za sobą, razem z życiowym niespełnieniem.Toskania, Egipt, Senegal,  Karaiby, Kolumbia, Kanada, Malediwy, Nepal, Australia, Arktyka i Antarktyka – te miejsca stały się ich nowym domem. Zamieniły zasypane papierami biurka na luksusowy hotel na tropikalnej wyspie, na podbiegunową stację badawczą albo na szkołę włoskiej kuchni. Polskie zimy – na południowe słońce. Życie tak jak wszyscy – na niesamowitą historię. Nie bały się wyruszyć w świat po szczęście, nawet jeśli musiały zapłacić za nie wysoką cenę.

Kup TUTAJ


Recenzje „Rzuć to i jedź”:

Trochę zazdroszczę Magdzie, że to ona napisała tę książkę, a nie ja 🙂 Bohaterki są tak różnorodne, a formuła wywiadów i ciekawostek tak pomysłowa, że nie sposób się od niej oderwać. Ciekawa, świeża, inspirująca – udowadnia jedno: wystarczy chcieć.

Ilona Raczyńska, WP.PL

    Jeśli zazdrościsz innym romantycznej miłości, egzotycznych podróży, wymarzonej pracy i tysięcy kilometrów od polskiej rzeczywistości, nie czytaj tej książki. Ale jeśli chcesz poznać historie kobiet, które dla miłości, podróży i wymarzonej pracy podjęły ryzyko wyjechania tysiące kilometrów od domu – polecam ją bez wahania.

Agnieszka Łopatowska, Interia.pl

     

„Zachłanni” – powieść (wyd. Mira)

Troje trzydziestolatków. Trzy marzenia. Trzy precyzyjnie opracowane plany, jak je zrealizować.

Tytułowi „zachłanni” to tzw. słoiki – lokalni emigranci, jakich w Polsce tysiące. Przyjeżdżają do dużych miast po wykształcenie i lepszą przyszłość. Przeprowadzka oznacza dla nich nowe życie i konieczność zdobywania wszystkiego od początku: dachu nad głową, pracy i przyjaciół. Zawieszeni między miastem a rodzinnym domem odkrywają, że to, co dotąd znali i czego się nauczyli, nijak nie przystaje do nowej rzeczywistości. Żeby przetrwać, muszą być silni, ambitni i nigdy się nie poddawać. Są więc zachłanni – w dobrym i złym sensie.

„Zachłanni” to powieść o przyjezdnych, która nie ocenia. Z humorem, ale i nutką goryczy opisuje codzienność przybysza, na którą składają się wynajmowane mieszkania, przypadkowi współlokatorzy, zaskakujące znajomości i najdziwniejsze dorywcze prace. Opowiada o życiowych szansach i rozczarowaniach. Pokazuje, w jaki sposób decyzja o opuszczeniu rodzinnej miejscowości, dla niektórych będąca spełnieniem marzeń, dla innych jedynym wyjściem, kształtuje życie ludzi i ich samych.

Kup TUTAJ

Recenzje „Zachłannych”:

Czytam z wypiekami na twarzy. 

 Agnieszka Graff

Brakuje takich książek.

Joanna Bator

 „Zachłanni” to atak na najpotężniejsze warszawskie tabu (…). Kupiłem melancholię „Zachłannych”…

 Wojciech Orliński, Duży Format

 Ta powieść, w której najciekawsze są społeczne obserwacje, a nie sama warstwa fabularna, jest katalogiem materialistycznych marzeń, które mają przyjezdni, „słoiki”.  

Justyna Sobolewska, Polityka

Coś nie pozwalało mi książki odłożyć. Może to niezwykle inteligentny, a jednocześnie bardzo ludzki język, którym została napisana. Dialogi są tak naturalne, że czasem miałam niepokojące wrażenie, że wielokrotnie sama wypowiadałam dokładnie te same kwestie, ja i wszyscy ludzie, których znam. Zmysł obserwacji autorka ma niezwykły.   

Aleksandra Kostrzewa, Onet.pl

Autorka sarkastycznie rozprawia się nie tylko z mitem prostej drogi do sukcesu w wielkim mieście, lecz także z wyobrażeniami młodych ludzi, którzy czasem zbyt wiele wymagają nie tyle od świata, co od siebie. Robi to z dużą literacką swobodą, sprawnie manewrując pomiędzy ostrym humorem a stonowaną refleksją.            

Katarzyna Szczepaniak, Xięgarnia.pl

Książka traktuje o słoikach z Warszawy. Ujęcie tematu raz, że dość nieklasyczne, bo przede wszystkim bez wchodzenia w koleiny schematów i bez wartościowania, dwa, zajmujące historie są bardzo zgrabnie napisane. Bez zbytniej słodyczy, momentami gorzko, smutno, bezpośrednio i prosto w sedno.

Anna Pietraszko, Gazeta.pl

„Hotel Bankrut” – powieść (wyd. HarperCollins)

Spowolnienie, zapaść, recesja. Kryzys od kilku lat nie schodzi z pierwszych stron gazet. Ten ekonomiczny często przeradza się w osobisty. Każdy przeżywa go na swój sposób. Bezrobotna menedżerka z kredytem we franku, absolwentka na śmieciowej umowie, emerytka ledwie wiążąca koniec z końcem i drobny przedsiębiorca, który splajtował. Co ich łączy? Dzielone z oszczędności mieszkanie. Dręczący ich bezwzględny pracownik banku. A także o wiele więcej, niż mogliby przypuszczać. Czy tracąc wszystko można coś zyskać? Jedno jest pewne: każdy kryzys prowadzi do przełomu.

Kup TUTAJ


Recenzje „Hotelu Bankrut”:

Aktualny temat, świetny styl i doskonały obraz rzeczywistości – to niejedyne komplementy, którymi można obdarzyć „Hotel Bankrut”.      

Joanna Kapica-Curzytek, Esensja.pl

Czy można lepiej przedstawić naszą rzeczywistość? Moim zdaniem nie. Magdalena Żelazowska wykonała majstersztyk. (…) Przejrzycie się w tej książce jak w lustrze. Lektura obowiązkowa właściwie dla każdego. Świetnie napisana, nie pozwoli Wam się oderwać, będziecie czytać, czytać, czytać… i na długo ją zapamiętacie.  

 Lubimyczytac.pl /Czytadełko

„Pomysł na Polskę” – przewodnik, wielu autorów (wyd. Pascal)

35 rankingów i ponad 400 topowych miejsc, wydarzeń i atrakcji. Zaskakujące cuda natury, bajeczne parki narodowe i klimatyczne miasta. Muzea i zamki, podziemne trasy turystyczne i zabytki w miniaturze. Najlepsze trasy rowerowe i SPA, imprezownie i ustronia. Przyroda, historia, kultura, technika, aktywność. To trzeba zobaczyć!